Nebraska Association
of Public Employees

Bargaining Conference/AFSCME Delegate Assembly Ballot Postmark Deadline May 20

In April, all NAPE members will receive a ballot to elect fellow members to serve as delegates to the 2022 NAPE Bargaining Conference and/or 2022 AFSCME Delegate Assembly. 

Delegates for the NAPE Bargaining Conference in Bargaining Units A, E, H, I, M, and S have been declared elected. Members in Bargaining Units C and X will vote to elect their Bargaining Conference delegates. All NAPE members will receive a ballot to elect delegates to the AFSCME Delegate Assembly. Ballots must be postmarked or received in the NAPE office by May 20, 2022. If you are interested in filing a vacant position, please email help@napeafscme.org.

Candidates for NAPE Bargaining Conference

Bargaining Unit A (Declared Elected)

Marc Bettis – Labor – Research Analyst I – Lincoln

Rene Botts – DHHS – Procurement Contracts Officer – Lincoln

Matt Davis – DAS – IT Infrastructure Support Analyst – Lincoln

Jennifer Dreibelbis – Arts Council – Federal Aid Administrator II – Omaha

Dave Hughes – NE Public Media – Radio Announcer/Producer – Lincoln

Diane Laffin* – History Nebraska – Preservation Associate – Lincoln

Chris Morton – DHHS – Marketing & Communications Specialist – Lincoln

Anissa Rasmussen* – Economic Development – Econ. Development Consultant II – Lincoln

Rebecca Schademann* – Economic Development – Econ. Development Consultant II – Lincoln

Uki Wolfe – Corrections – Training Specialist – York

Vacant (1)

Bargaining Unit C (Vote for 11) – Click Here For Candidate Bios

Michelle Anderson – DHHS – Resource Developer – Hastings

Ashley Augustin – DHHS – Child/Family Service Specialist – Beatrice 

Susan Bergmeier – DHHS – Child/Family Service Specialist – Beatrice

Brian Bierschenk* – DHHS – Quality Control Specialist – Norfolk

Brianne Bushlow* – DHHS – Social Services Worker – Fremont

Kelly Cole* – DHHS – Resource Developer – Broken Bow

Avery Hulse – DHHS – Social Services Worker – Lincoln

Paul Farrand – DHHS – DD Service Coordinator – Omaha

Cassandra Fisher – Corrections – Master Social Worker – Omaha

Melissa Haynes* – DHHS – Social Services Worker – Fremont

Rachel Johnson –  DHHS – Religious Coordinator – Lincoln

Brian Koch* – Labor – Workforce Coordinator – Beatrice

Rachel Kreifels – DHHS – DD Community Coordinator Specialist – Lincoln

Steven Lemons – DHHS – Social Services Worker – Lincoln

Kathy Owens –  DHHS – Social Services Lead Worker – Omaha

Kris Rossman* – DHHS Social Services Worker – Scottsbluff

Christy Slaymaker – DHHS – Social Services Worker – Lincoln

Morgan Smith – DHHS – Child/Family Services Specialist – North Platte

Kelly Soderling – DHHS – Social Services Lead Worker – Fremont

Lisa Steiner* – DHHS – DD Community Coordinator Specialist – Lincoln

Ashlie Thompson* – DHHS – DD Service Coordinator – Lincoln

Brian Wolesensky – DHHS – Social Services Worker – Lincoln

Bargaining Unit E (Declared Elected)

Blayne Glissman – Environment & Energy – Environmental Specialist II – Lincoln

Sam Hansen – Environment & Energy – Engineer – Lincoln

Amy Peters – DHHS – Scientist I – Lincoln

Elbert Traylor* – Environment & Energy – Environmental Specialist II – Lincoln

Bargaining Unit H (Declared Elected)

Jessica Davis* – DHHS – Behavioral Health Practitioner IV – Lincoln

Jimmy Kazalaski – Corrections – Recreation Specialist – Tecumseh

Jody Riskowski – Corrections – Community Health Educator – Lincoln

Bargaining Unit I (Declared Elected)

Rich Kerr – DHHS – Developmental Technician II – Beatrice 

Carlos Ndirangu – Veterans Affairs – Staff Care Technician II – Norfolk

Bargaining Unit M (Declared Elected)

Daniel Buchanan – Corrections – CSI Shop Operator – Lincoln

Brian Cottage – NDOT – Highway Maintenance Crew Chief – Omaha 

Lorrie Daubs – NDOT – Sr. Highway Maintenance Worker – Omaha

Mike Garrean – NDOT – Highway Construction Technician III – Omaha

John Hereen* – NDOT – Auto/Diesel Mechanic – Omaha

Jay Jensen* – NDOT – Sr. Highway Maintenance Worker – Omaha

Juan Montez-Flores – NDOT – Sr. Highway Maintenance Worker – Omaha

Chanda Parker – NDOT – Hwy Traffic Operations Center Lead – Omaha

Schuyler Schmid – NDOT – Sr. Highway Maintenance Worker – Fremont

Vicki Vosler* – Game & Parks – Food Service Worker – Ashland

Vacant (2)

Bargaining Unit S (Declared Elected)

Eric Bachenberg – DHHS – Office Technician – Lincoln

Joanne Darnell – Corrections – Office Specialist – Lincoln

Lindsey Eads* – Veterans Affairs – Supply Technician II – Kearney

Robin Smith* – DHHS – Supply Technician II – Kearney

Sharon Waters – Game & Parks – Administrative Technician – Lincoln 

Ashley Young* – NDOT – Office Specialist – North Platte

Vacant (4)

Bargaining Unit X (Vote for 3)Click Here For Candidate Bios

Brandon Brown* – Revenue – Senior Agent – Lincoln 

Dennis Carraher – Electrical Board – Electrical Inspector – Gretna

Bob Colman – Electrical Board – Electrical Inspector – Geneva

Tony Coniglio – Motor Vehicles – Examiner – Omaha

Erika Robles – Revenue – Agent – Lincoln

Autumn Schafer – Insurance – Claims Investigator II – Lincoln

* – Denotes a member of the Board of Directors who is an automatic delegate to the Bargaining Conference. They will not appear on the ballot and are declared elected.

Candidates for AFSCME Delegate Assembly (Vote for 5)Click Here For Candidate Bios

Ashley Augustin – DHHS – Child/Family Service Specialist – Beatrice 

Eric Bachenberg – DHHS – Office Technician – Lincoln

Susan Bergmeier – DHHS – Child/Family Service Specialist – Beatrice

Brandon Brown – Revenue – Senior Agent – Lincoln 

Bob Colman – Electrical Board – Electrical Inspector – Geneva

Tony Coniglio – Motor Vehicles – Examiner – Omaha

Jessica Davis – DHHS – Behavioral Health Practitioner IV – Lincoln

Mike Garrean – NDOT – Highway Construction Technician III – Omaha

Blayne Glissman – Environment & Energy – Environmental Specialist II – Lincoln

Sam Hansen – Environment & Energy – Engineer – Lincoln

Avery Hulse – DHHS – Social Services Worker – Lincoln

Jay Jensen – NDOT – Sr. Highway Maintenance Worker – Omaha

Juan Montez-Flores – NDOT – Sr. Highway Maintenance Worker – Omaha

Carlos Ndirangu – Veterans Affairs – Staff Care Technician II – Norfolk

Chanda Parker – NDOT – Hwy Traffic Operations Center Lead – Omaha

Amy Peters – DHHS – Scientist I – Lincoln

Jody Riskowski – Corrections – Community Health Educator – Lincoln

Autumn Schafer – Insurance – Claims Investigator II – Lincoln

Christy Slaymaker – DHHS – Social Services Worker – Lincoln

Morgan Smith – DHHS – Child/Family Services Specialist – North Platte

Kelly Soderling – DHHS – Social Services Lead Worker – Fremont

Lisa Steiner – DHHS – DD Community Coordinator Specialist – Lincoln

Nicolette Ware – Corrections – Master Social Worker – Lincoln

Sharon Waters – Game & Parks – Administrative Technician – Lincoln

Nebraska Association of
Public Employees